Pirms ieguldi naudu, ievēro šos trīs noteikumus!
Brīdis, kad pārdomā saņemto informāciju un izvērtē situāciju, var Tevi pasargāt!
Tev ir tiesības pārbaudīt informāciju un nesteidzīgi pieņemt atbildīgu lēmumu par finansēm. Noraidīt vai ignorēt visus pieprasījumus ir pareizi. Tikai noziedznieki mēģinās steidzināt un radīt paniku.
Nekavējoties sazinies ar banku, ja Tev ir aizdomas, ka esi iesaistīts krāpniecībā, un ziņo par to policijai, Patērētāju tiesību aizsardzības centram vai Latvijas Bankai.
PIEMĒRS
Tu pamani piedāvājumu reklāmā vai saņem e-pastu no it kā bijušā klasesbiedra, kurš dalās ar ziņu par kādu Kanādas banku. Tai esot ambiciozi mērķi piesaistīt jaunus klientus Eiropā. Ierobežotas kampaņas ietvaros tā piedāvā ne tikai 10 procentu likmi par pirmo depozīta gadu, bet gada beigās arī 250 eiro bonusu par katru jauno klientu, kuru Tu piesaistīsi.
"Tu dabūsi procentus, es bonusu, un tad vēl arī Tu dabūsi bonusus par klientiem, ko piesaistīsi. Iegūsim mēs visi, galvenais nenogulēt," viņš raksta un aicina spiest uz saites, lai bankas lapā pieteiktos un aktivizētu bonusus.
KAS NOTIEK?
Ne visi uzņēmumi, kuri savus ieguldījumu pakalpojumus piedāvā internetā, ir saņēmuši atļauju to darīt Latvijā. Iespējama situācija, ka:
- tie ir reģistrēti citur un nav licencēti sniegt pakalpojumus Latvijā;
- tie darbojas nelikumīgi, pārdodot riskantus vai neesošus pakalpojumus.
Pirms iesaisties darījumos ar ieguldījumu brokeri vai banku, Latvijas Bankas tīmekļvietnē pārliecinies par tā tiesībām piedāvāt ieguldījumu pakalpojumus Latvijā, citādi vari pazaudēt savu naudu bez iespējām to atgūt!
Latvijas Banka uzrauga tikai licencētus tirgus dalībniekus, kas saņēmuši attiecīgo licenci finanšu pakalpojumu, tostarp ieguldījumu, piesaistei Latvijā. Tikai darījumos ar šādiem ieguldījumu piesaistītājiem klientu aizsargā valsts.
Kā atpazīt?
Tā var izskatīties uzticama, bet pārliecinies par tajā atrodamo informāciju, vai tā ir saprotama un ir izsekojama. Piemēram, uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas valsts un adrese, pārstāvji, sniegto pakalpojumu apraksts u.c.
Netici apgalvojumiem, ka Tavs ieguldījums sniegs pasakainu peļņu tūlīt vai tam ir milzīgs nākotnes potenciāls. Šādi apgalvojumi parasti norāda uz paaugstināta riska ieguldījumiem vai iespējamu krāpšanu.
Lai iemantotu Tavu uzticību, reklāmās tiek izmantotas slavenības, atsaucoties uz neesošiem ziņu sižetiem un izdomātu pozitīvo pieredzi. Tas notiek bez slavenību ziņas, lai vairotu cilvēku uzticību. Slavenībām visbiežāk nav nekādas saistības ar konkrēto nelicencēto ieguldījuma pakalpojuma sniedzēju.
Solījumi par lieliem bonusiem, piemēram, 10 un vairāk procentu atmaksu no ieguldītās summas vai līdz pat 500 eiro saņemšanu, ja vien tiks atvērts konts, ir tikai daži izmantotie paņēmieni, lai pievilinātu ieguldītājus.
Kā rīkoties?
SVARĪGAS PIETIEKAMAS ZINĀŠANAS UN PIEREDZE
Izvērtē, vai Tavas zināšanas un pieredze finanšu tirgu jomā ir pietiekama, lai pilnībā izprastu Tev piedāvātos pakalpojumus, ņemot vērā risku zaudēt visu ieguldīto naudu un peļņas faktorus. Pirms ieguldi, obligāti pārbaudi pieejamo informāciju, aprunājies ar finanšu jomā zinošu cilvēku.
NEIZPAUD MAKSĀJUMU DATUS
Nesniedz informāciju par savu maksājumu karti vai citu maksājumu veikšanai nepieciešamos datus (Smart ID, paroles utt.). Ja Tev nezināmas personas iegūst šo informāciju, no Tava konta var tikt pārskaitīta nauda bez Tavas piekrišanas, un šos līdzekļus būs grūti vai pat neiespējami atgūt. Izpaustā personas informācija var tikt izmantota darījumiem un darbībām pret Tevi.
NEVEIC SASTEIGTAS DARBĪBAS, NEĻAUJ TĀS VEIKT CITIEM
Neļauj pieslēgties Tavam datoram attālināti, nesāc čatu, neapmeklē nepazīstamas vietnes, kuras kāds svešinieks Tev lūdz apmeklēt zvana laikā, neveic šādās vietnēs sasteigtas un nepārdomātas darbības, neievadi savus personas vai maksājumu kartes datus.
Kur vērsties?
Latvijas Banka izskata iesniegumus, kas saistīti ar nelicencētu finanšu pakalpojumu sniedzēju darbībām. Iesniegumu vari iesniegt Latvijas Bankā, izmantojot tīmekļvietnē pieejamo veidlapas veidni, vai vietnē latvija.lv.
Iesniegumus, kas saistīti ar krāpšanu vai finanšu pakalpojumu sniegšanu bez attiecīgas atļaujas lielā apjomā, izskata Valsts policija.
Ja esi izpaudis savu maksājumu instrumentu datus vai to autentifikācijas datus, lūgums informēt savu banku vai konkrētā maksājuma instrumenta izsniedzēju.
Ar patērētāju interešu aizsardzību saistītus iesniegumus izskata Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.