Publicēts: 14.03.2024.

No 18. līdz 24. martam Latvijā jau 11. reizi notiks "Finanšu pratības nedēļa 2024", kura ir gada nozīmīgākais notikums finanšu pratības jomā un kuras norisi koordinē Latvijas Banka.

Šogad "Finanšu pratības nedēļas 2024" laikā visā Latvijā notiks vairāk nekā 90 pasākumi, kuri būs saturiski daudzveidīgi un noderēs ikvienam.

Ik gadu Finanšu pratības nedēļas laikā dažādas institūcijas piedāvā iniciatīvas, kuru mērķis ir uzlabot iedzīvotāju naudas prasmi. Īpaša uzmanība tiek pievērsta jauniešu finanšu pratības veicināšanai, bet iespēja savas zināšanas uzlabot ir ikvienam. Pasākumi notiks gan klātienē, gan attālināti, gan Rīgā, gan reģionos.

Vairākums aktivitāšu būs veltīts iedzīvotāju finanšu drošības stiprināšanai, lai mazinātu finanšu krāpniecību Latvijā. Tā būs arī Latvijas Bankas prioritāte.

Šogad Latvijas Banka īpašu uzmanību pievērsīs mazāk aizsargāto iedzīvotāju izglītošanai par finanšu drošību, skaidrojot krāpniecības veidus un būtiskākos drošības aspektus vieglajā valodā un sadarbībā ar "Smart-ID" izstrādājot ceļvedi drošai autentifikācijas rīka lietošanai.

Latvijas Bankas darbinieki arī apmeklēs vairāk nekā 40 Latvijas skolu, vadot nodarbības par inflāciju, drošu ieguldīšanu, finanšu krāpniecību un budžeta plānošanu. Kā ik gadu, notiks seminārs skolotājiem, kurā tiks runāts par finanšu plānošanu, uzkrājumu veidošanu, noguldījumu struktūru Latvijā.

Latvijas Bankas partneri "Finanšu pratības nedēļas 2024" rīkošanā ir Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Apdrošinātāju asociācija, Finanšu nozares asociācija, Banku augstskola, "Smart-ID" uzturētājs uzņēmums "SK ID Solutions" un Digitālās drošības centrs, Kredītinformācijas birojs, Finanšu izglītības biedrība, programma "Neatkarīgais investors", AS "SEB banka", "Swedbank" AS, IPAS "Indexo", tirdzniecības centrs "Spice", Luminor Banka Latvijas filiāle, Signet Bank AS, AS "DelfinGroup", SIA "Viainvest", SIA "Mergera", Kaltenes bibliotēka, Mērsraga vidusskola, Ādažu novads, Limbažu novada Umurgas bibliotēka, Limbažu Galvenā bibliotēka, Limbažu novada Katvaru bibliotēka, Limbažu novada Staiceles bibliotēka, Aizkraukles novada Interešu izglītības centrs, apdrošināšanas brokeru sabiedrība "Investimus", SIA "Latvijas pensiju eksperts", uzņēmēju klubs "BNI Laube", SIA "Fortuna 8", Liepājas teātris, Salaspils novada pašvaldība, Jelgavas valstspilsētas pašvaldības profesionālās tālākizglītības iestāde "Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs", Olaines novada Pieaugušo izglītības centrs.

"Finanšu pratības nedēļas 2024" centrālais notikums būs Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas un vadības fakultātes asociētās profesores Gunas Ciemlejas grāmatas "Mana nauda" atvēršana. Grāmata ir rakstīta vieglā valodā, lai sarežģītus jautājumus izskaidrotu ikvienam, un tajā skartas dažādas tēmas, kas saistītas ar naudas pelnīšanu, tērēšanu un uzkrāšanu. Grāmata izveidota sadarbībā ar Vieglās valodas aģentūru un banku "Citadele", un tā būs pieejama bez maksas digitālā formātā.

Starp plašākajiem pasākumiem var minēt "SEB finanšu pratības dienu". Pirmdien, 18. martā, visas dienas garumā "SEB inovāciju centrā" notiks klātienes pasākumi – lekcijas, spēles un viktorīnas. Šīs aktivitātes būs domātas gan senioriem, gan jauniešiem, gan ģimenēm ar bērniem.

Savukārt 22. martā būs īpaša diena Cēsu uzņēmējiem, kuri varēs piedalīties Signet Bank AS rīkotajāpasākumā "Kapitāla tirgus akadēmija". Sestdien, 23. martā, plkst. 11.00 tirdzniecības centrā "Spice" tiks atklāta "Swedbank finanšu institūta" radītā uzdevumu burtnīca "Cīruļu ģimenes piedzīvojumi naudas pasaulē". Ģimenēm būs iespēja piedalīties radošās darbnīcās, satikt grāmatas varoņus un pildīt darba lapas.

Sīkāka informācija par šīm un citām aktivitātēm pieejama finanšu un ekonomikas izglītojošajā tīmekļvietnē Naudasskola.lv.

"Finanšu pratība ir mūsu spēja rīkoties ar naudu tā, lai mēs varētu nodrošināt sev labklājību un finansiālu drošību ne tikai tagadnē, bet arī nākotnē. Finanšu pratība veicina to, ka katrs indivīds un sabiedrība kopumā var par sevi finansiāli parūpēties un ir noturīga pret dažādiem satricinājumiem. Finanšu produkti un pakalpojumi nemitīgi attīstās, tāpēc arī mums nepārtraukti jāpilnveido savas prasmes un zināšanas šajā jomā. Finanšu pratības nedēļa ļauj pievērst plašākas sabiedrības uzmanību šiem jautājumiem,"
uzsver Latvijas Bankas Finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikše.

Citi jaunumi

18.04.2024.

Uzraudzības eksperti papildina zināšanas par finanšu noziegumu riskiem kriptoaktīvu pakalpojumu jomā

17. un 18. aprīlī Latvijas Bankas Naudas atmazgāšanas novēršanas...
18.04.2024.

Latvijas gada monēta 2023 – Zvaigžņu putekļi

Gadskārtējā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2023"...
11.04.2024.

Latvijas Banka anulē kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības "ŠĶILBĒNI'' licenci

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja 10. aprīlī pieņēma...
10.04.2024.

Latvijas Banka izlaiž kolekcijas monētu "Pāri laikiem"

Otrdien, 16. aprīlī, Latvijas Banka izlaidīs kolekcijas...
09.04.2024.

Iedzīvotāji un uzņēmēji maksājumus no valsts turpmāk saņems zibenīgi

Līdztekus jau 2 gadus nodrošinātajiem ienākošajiem...
08.04.2024.

2023. gadā audzis Latvijas kapitāla tirgus apgrozījums

Latvijas kapitāla tirgū 2023. gadā tirdzniecībai bija...
05.04.2024.

Latvijas Banka piemēro sodu Baltic International Bank SE bijušajām amatpersonām

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja lēmusi piemērot Baltic...
05.04.2024.

Latvijas apdrošināšanas sektora rādītāji 2023. gada 4. ceturksnī

Latvijas apdrošināšanas sektora rādītājiPDF
04.04.2024.

Noliktavas telpu nomas piedāvājumu atlases procedūras sludinājums

Latvijas Banka no 2024. gada 1. maija uz 12 mēnešiem vēlas nomāt...
04.04.2024.

Seminārs par Vienotās ziņošanas sistēmas izmaksu un guvumu papildu novērtējuma aptaujas rezultātiem

Latvijas Banka informē, ka Eiropas Centrālā banka ir apkopojusi...
03.04.2024.

Eiro viltojumu skaits saglabājas zemā līmenī, arī Latvijā

Publiskota jaunākā eirozonas statistika par eiro viltojumu skaitu...
03.04.2024.

Likuma līmenī stiprināsim skaidrās naudas lomu

Skaidrās naudas pieejamībai Latvijas Banka īpašu vērību...