Latvijas Banka noteikusi noregulējuma un kompensāciju sistēmu prioritātes 2025.–2027. gadam, un atbilstoši tām apstiprināts 2025. gada darbības plāns. Paredzētas gan tirgus dalībnieku pārbaudes, gan arī citas aktivitātes, lai nodrošinātu efektīvu finanšu iestāžu noregulējamību, kā arī klientu – noguldītāju, ieguldītāju un apdrošināto personu – interešu aizsardzību krīzes gadījumos.
Noregulējuma aktivitātes aptver kredītiestādes un ieguldījumu brokeru sabiedrības, uz kurām attiecas Kredītiestāžu un ieguldījumu brokeru sabiedrību darbības atjaunošanas un noregulējuma likums, kā arī ir saistītas ar jaunā apdrošināšanas noregulējuma ietvara izstrādi. Savukārt aktivitātes kompensāciju sistēmu jomā attiecas uz Noguldījumu garantiju fonda (NGF), ieguldītāju aizsardzības sistēmas un Apdrošināto aizsardzības fonda dalībniekiem.
Noregulējuma un kompensāciju sistēmu darbības plāns paredz, ka 2025. gadā Latvijas Banka veiks vienu klātienes pārbaudi un vienu horizontālo pārbaudi (ietvertas kopējā Latvijas Bankas pārbaužu plānā), kā arī dažādas neklātienes aktivitātes.
Noregulējuma un kompensāciju sistēmu 2025. gada darbības plāns ietver četras aktivitātes.
1. Noregulējuma instrumentu piemērošanas operacionalizācija un rīcības ietvara iespējamai finanšu krīzes situācijai aktualizēšana. Šī aktivitāte ietver vairākus uzdevumus:
- balstoties uz Eiropas Komisijas strukturālā atbalsta projektu "Tehniskais atbalsts Igaunijai, Lietuvai un Latvijai nacionālās rokasgrāmatas izstrādei", izstrādāt dokumentu projektus (lēmumus, līgumu projektus, procedūras, metodoloģijas u. c.) noregulējuma instrumentu piemērošanai;
- veikt NGF stresa testu ar mērķi pārbaudīt spēju izmaksāt garantēto atlīdzību noguldītājiem kredītiestādes maksātnespējas gadījumā, kā arī pārbaudīt NGF finansējuma iespējas.
2. Dalība Eiropas Savienības jaunā apdrošināšanas noregulējuma ietvara izstrādē. Šobrīd apstiprināšanas stadijā ir Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrību atveseļošanas un noregulējuma direktīva (The insurance recovery and resolution directive), kas paredz noregulējuma ietvara ieviešanu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrībām. Pēc direktīvas apstiprināšanas plānots ieviest to nacionālajos tiesību aktos, lai jaunais regulējums stātos spēkā ar 2027. gadu, kā arī izveidot operacionālo mehānismu jaunā noregulējuma ietvara īstenošanai.
3. Dalība Eiropas Savienības noregulējuma un kompensāciju sistēmu ietvara pilnveidē. Šajā aktivitātē primārais darbs saistīts ar šobrīd izstrādes stadijā esošo Eiropas Savienības krīzes vadības un noguldījumu apdrošināšanas satvaru (Union crisis management and deposit insurance framework – CMDI) un tā tālāku ieviešanu. Šīs iniciatīvas mērķis ir padarīt efektīvāku kredītiestāžu maksātnespējas novēršanas sistēmu. Vairāk par šo satvaru var uzzināt Eiropas Komisijas tīmekļvietnē un Eiropas Parlamenta tīmekļvietnē.
4. Kompensāciju sistēmu darbības pilnveide un skaidrošana. Plānotie pasākumi ietver NGF papildus veicamo iemaksu noteikšanas metodoloģijas izstrādi, NGF mērķapjoma noteikšanu, kā arī garantētās atlīdzības izmaksas kārtības (īpaši sarežģīto gadījumu) skaidrošanu.