Lai novērtētu ekonomikas zaļās transformācijas ietekmi Latvijā, Latvijas Bankā ir izstrādāti divu veidu modeļi: Vispārēja līdzsvara aprēķina (Computable General Equilibrium, CGE) modelis un Ekoloģiskais dinamiskā stohastiskā vispārējā līdzsvara (Environmental Dynamic Stochastic General Equilibrium, E-DSGE) modelis. CGE modeļa priekšrocība ir iespēja analizēt cenas, izlaidi un citus ekonomiskos rādītājus individuālu nozaru līmenī, savukārt DSGE modelis ir piemērots dinamisko aspektu izpētei ekonomikas pārkārtošanās laikā, ņemot vērā ar zaļo transformāciju saistīto nenoteiktību.
CGE modelis balstās uz Latvijas ielaides-izlaides tabulu un satur vairāk par 60 tūkstošiem vienādojumu, kas ļauj simulēt, kā dažādas nodokļu izmaiņas, iekšējais un ārējais pieprasījums un piedāvājums, produktivitāte un dažādi ekonomiskie šoki ietekmē ekonomiku kopumā, valsts budžetu un individuālu nozaru izdevumus, cenas, importu, eksportu un algas. Modelis nesen tika pilnveidots, lai precīzāk un detalizētāk modelētu enerģētisko sektoru un dažādu enerģijas preču patēriņu katrā nozarē. Tāpat pašreizējā versijā tiek uzskaitītas siltumnīcas efekta gāzu emisijas un simulētas to izmaiņas atkarībā no ekonomiskās aktivitātes un oglekļa nodokļa (Dabas resursu nodokļa sastāvdaļa) likmes Latvijā un Eiropas Emisiju tirgus (EU ETS) emisiju kvotu cenas. Tas ļauj novērtēt, kā oglekļa cenas pieaugums, t.i., oglekļa nodokļa celšana un EU ETS kvotu sadārdzināšana, kā arī 2026. gadā plānotā otrā emisiju kvotu tirgus ieviešana Eiropas Savienībā priekš transporta un mājokļu apkures, ietekmēs Latvijas ekonomiku un tās dekarbonizāciju.
Latvijas Bankā pašlaik izstrādes stadijā ir divi zaļās ekonomikas DSGE modeļi. Pirmais ir uz Latvijas ekonomiku kalibrēts vidējā mēroga atvērtas ekonomikas modelis. Tā galvenā atšķirība no klasiskā Latvijas DSGE modeļa ir nodalīts brūnais ekonomikas sektors, kas ražošanā izmanto ārvalstīs nopirktus fosilos kurināmos resursus, un zaļais sektors, kas izmanto Latvijā saražoto enerģiju no atjaunojamiem resursiem. Papildus šai struktūrai tika iestrādāta arī uz zaļo ekonomiku orientēta fiskālā politika (piemēram, emisiju kvotas, oglekļa nodokļi, zaļās subsīdijas) un dažādi banku regulēšanas noteikumi kreditēšanas jomā atkarībā no tā, vai tiek kreditēts brūnais vai zaļais ekonomikas sektors. Otrs modelis ir daudzsektoru slēgtas ekonomikas modelis, kas ir kalibrēts atbilstoši eiro zonas ekonomiskajiem rādītājiem, ielaides-izlaides tabulām, emisiju rādītājiem un investīciju tīkliem. Pašreiz modelis sastāv no 37 nozarēm (apstrādes rūpniecība NACE 2 līmenī un pārējās nozares NACE 1 līmenī). Šis modelis var tikt izmantots, lai analizētu, kā zaļās pārejas izraisīta kapitāla produktīvās kapacitātes krišanās ietekmētu eiro zonas ekonomiku un izmešu apjomus. Tāpat modelī ir iestrādāti vairāki fiskālās politikas instrumenti.
Saistītās publikācijas
- Benkovskis, K., Jaunzems, D., Matvejevs, O. (2023). A Purpose-Based Energy Substitution Structure for CGE: Working Papers, 2023/07, Latvijas Banka.
- Grüning, P. (2022). Fiscal, Environmental, and Bank Regulation Policies in a Small Open Economy for the Green Transition: Working Papers, 2022/06, Latvijas Banka.
- Grüning, P., Kantur, Z. (2023). Stranded Capital in Production Networks.
- Implications for the Economy of the Euro Area: Working Papers, 2023/06, Latvijas Banka.