Publicēts: 04.01.2018. Aktualizēts: 20.04.2023.

Latvijas Banka sniedz plašu pakalpojumu klāstu, tostarp rūpējas par tautsaimniecības dalībnieku – uzņēmēju un iedzīvotāju – nodrošināšanu ar skaidru naudu, kā arī uztur starpbanku maksājumu sistēmu infrastruktūru, kas dod iespēju veikt drošus un zibenīgus starpbanku pārskaitījumus. Tāpēc vairākiem nacionālās bankas objektiem (ēkām un ap to esošai teritorijai) ir noteikts īpašs statuss, tie ir valsts aizsardzības objekti, kuru tuvumā valsts ir noteikusi atsevišķu darbību ierobežojumus.

Iedzīvotājiem un organizācijām būtiski zināt, ka bez saskaņošanas ar Latvijas Banku virs tās trīs objektiem ir aizliegts, piemēram, veikt bezpilota lidaparātu jeb dronu lidojumus. Tāpat saskaņojums nepieciešams publisku pasākumu rīkošanai šo Latvijas Bankas objektu aizsargjoslā un vairākām citām darbībām, kuru pilns uzskaitījums atrodams Aizsargjoslu likuma 58.5 pantā un Ministru kabineta 2009. gada 10. novembra noteikumos Nr. 1312 ''Noteikumi par darbību ierobežojumiem aizsargjoslās ap valsts aizsardzības objektiem''.

Latvijas Bankas objekti, ap kuriem noteikta 25 metru aizsargjosla un kuru tuvumā noteikts iepriekš minēto darbību ierobežojums, ir:

  • Latvijas Bankas centrālā ēka un tās teritorija Rīgā, K.Valdemāra ielā 2A;
  • Latvijas Bankas Rīgas filiāles ēka un tās teritorija Rīgā, Bezdelīgu ielā 3.

Nesaskaņota bezpilota gaisa kuģa lidojuma gadījumā virs Latvijas Bankas Rīgas filiāles ēkas un to teritorijām Latvijas Bankas Ēku infrastruktūras pārvaldes Drošības daļas vadītājs vai viņa pilnvarota persona ir tiesīgs pieņemt lēmumu par bezpilota gaisa kuģa piespiedu nosēdināšanu vai iznīcināšanu.

Iedzīvotāju un organizāciju ievērībai – pamatotas nepieciešamības gadījumā minēto darbību veikšana iepriekš saskaņojama ar Latvijas Bankas Ēku infrastruktūras pārvaldes Drošības daļas vadītāju (vēršoties Latvijas Bankā – rakstot elektronisku vēstuli uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai zvanot pa tālruni +371 67022300).