Operacionālā un finanšu noturība aptver vairākus būtiskus aspektus, t. sk. pelnītspējas noturību, kredītriska pārvaldību un datu kvalitātes nodrošināšanu visos procesos. Ņemot vērā straujo finanšu tehnoloģiju attīstību, pastiprināta uzmanība tiks pievērsta finanšu tirgus dalībnieku atbilstībai Digitālās darbības noturības regulas (DORA) prasībām, kā arī kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēju darbības risku pārvaldībai. Papildus tam Latvijas Banka veiks regulāru kapitāla pietiekamības uzraudzību, iekšējās pārvaldības sistēmu novērtēšanu un klientu līdzekļu aizsardzības mehānismu pārbaudi.
Biznesa modeļu ilgtspēja pārejas ekonomikā saistīta ar pastiprinātu uzmanību attiecībā uz ilgtspējas prasību ievērošanu un noturību pret klimata pārmaiņu radītajiem riskiem. Biznesa modeļa pamatā ir ne tikai kapitāla pietiekamība, bet arī spēja pielāgoties mainīgajiem tirgus apstākļiem un jaunajām ilgtspējas prasībām, vienlaikus saglabājot konkurētspēju un finansiālo stabilitāti.
Tirgus darbības riska kontekstā Latvijas Banka uzraudzīs finanšu produktu cenu un ieguvumu attiecību, kā arī to piemērotību dažādām klientu grupām un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Īpaša uzmanība tiks pievērsta finanšu informācijas pieejamībai un kvalitātei, sevišķi ieguldījumu konsultāciju jomā, kur būtiska ir precīza un savlaicīga informācijas apmaiņa ar klientiem. Vienlaikus Latvijas Banka pastiprinās pārrobežu darbību uzraudzību, lai nodrošinātu tirgus pārskatāmību un veicinātu finanšu sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.
Segmentu dalījumā 2025. gadā plānotas 22 klātienes pārbaudes:
- 11 pārbaudes – kredītiestādēs;
- 3 pārbaudes – apdrošināšanas sektorā;
- 2 pārbaudes – ieguldījumu jomā;
- 2 pārbaudes – maksājumu pakalpojumu jomā;
- 3 pārbaudes – ieguldījumu brokeru sabiedrībās;
- 1 pārbaude – centrālajā vērtspapīru depozitārijā.
Latvijas Banka 2025. gadā plānojusi 9 klātienes pārbaudes prudenciālās (drošas prakses un apdomīga riska) uzraudzības jomā, 12 pārbaudes finanšu noziegumu novēršanas un sankciju jomā, 3 pārbaudes informācijas tehnoloģiju jomā un 2 horizontālās pārbaudes, kā arī papildus tām Latvijas Bankas uzraudzības eksperti piedalīsies Eiropas Centrālās bankas pārbaudēs. Savukārt 1 klātienes pārbaude būs vērsta uz kredītiestāžu klientu interešu aizsardzību, vērtējot segto noguldījumu un garantēto atlīdzību apstrādes procesu.
Plašāka informācija par uzraudzības prioritātēm 2025.–2027. gadam