Publicēts: 10.09.2024.

Šajā sadaļā apkopoti finanšu sektora darbības rādītāji.

Kredītiestādes

Banku sektora aktīvu pieaugumu par 1.7 % gada pirmajā ceturksnī pamatā ietekmēja atsevišķu kredītiestāžu īstenotie darījumi grupu ietvaros, kas noteica arī izmaiņas banku sektora aktīvu struktūrā. Šo darījumu ietekmē ceturkšņa laikā saistības pret kredītiestādēm augušas par 1.1 miljardu eiro jeb 49.3 %, vienlaikus par 776 milj. eiro samazinoties naudai un prasībām pret centrālo banku, saistībās attiecīgi palielinoties saistībām pret kredītiestādēm (par 510.7 milj. eiro jeb 53.9 %).

2024. gadā 1. ceturksnī banku sektors darbojās ar peļņu 165.8 milj. eiro. Lai arī peļņas gada pieauguma temps saglabājas pozitīvs (+15.6 % salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmo ceturksni), tas kļuvis ievērojami lēnāks, un to galvenokārt ietekmē tīro procentu ienākumu kāpuma bremzēšanās. Pārskata periodā izmaksu attiecība pret ienākumiem augusi no 39.3 % līdz 44.7 %, savukārt kapitāla atdeves rādītājs (ROE) samazinājies no 20.0 % līdz 19.4 %. To noteica gan ienākumu pieaugumu bremzēšanās, gan administratīvo izmaksu pieaugums (salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo ceturksni administratīvās izmaksas augušas par 28.0 %).

Kredītu kvalitātē nav vērojamas būtiskas izmaiņas, ienākumus nenesošo kredītu īpatsvaram saglabājoties iepriekšējā ceturkšņa līmenī (2.7 %). Tomēr vienlaikus trešo ceturksni pēc kārtas bija vērojams pārskatīto kredītu īpatsvara pieaugums, pārskata perioda beigās sasniedzot 5.0 %.

 

Banku individuālos un konsolidētos darbības rādītājus skati "Banku kompass".

 

Apdrošinātāji

Latvijas apdrošināšanas sektora rādītāji 2023. gada 4. ceturksnīPDF

 

Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmenis)

2024. gada pirmajā ceturksnī Valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plānu neto aktīvi pieauga par 27 %, salīdzinot ar iepriekšēja gada attiecīgo periodu. Galvenokārt to ietekmēja pozitīvie ieguldījumu rezultāti, kurus plānu pārvaldītāji sasniedza, pateicoties parāda vērtspapīru pārvērtēšanai, kā arī straujam izaugsmes tempam akciju tirgū.

Visi ieguldījumu plāni, izņemot vienu konservatīvo, spēja sasniegt pozitīvu ienesīgumu. Individuālo plānu griezumā ienesīguma izkliede bija no -0.3 % līdz 11 %. Labākus rezultātus (ar vidējā svērtā ienesīguma vērtību 7 %) panāca aktīvie ieguldījumu plāni.

2024. gada 1. ceturksnī bruto darba samaksas mediāna pieauga par 13 %, salīdzinot ar iepriekšēja gada atbilstošo periodu, kas būtiski ietekmēja arī Valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plānu dalībnieku iemaksu apjomu, gada laikā tam pieaugot par 25 %.

Pārvaldīšanas izdevumus būtiski ietekmēja straujš atlīdzību līdzekļu pārvaldītājiem pieaugums.

 

Privāto pensiju fondi (pensiju 3. līmenis)

2024. gada pirmajā ceturksnī privāto pensiju fondu plānu neto aktīvi pieauga par 24 %, salīdzinot ar iepriekšēja gada attiecīgo periodu. Galvenokārt to ietekmēja pozitīvie ieguldījumu rezultāti, kurus plānu pārvaldītāji sasniedza, pateicoties parāda vērtspapīru pārvērtēšanai, kā arī straujam izaugsmes tempam akciju tirgū.

Visi aktīvie un sabalansētie pensiju plāni ir sasnieguši pozitīvu ienesīgumu. Individuālo plānu griezumā ienesīguma izkliede starp konservatīvajiem, sabalansētajiem un aktīvajiem pensiju plāniem bija no -1 % līdz 11 %. Labākus rezultātus (ar vidējā svērtā ienesīguma vērtību 6 %) sasniedza aktīvie pensiju plāni.

2024. gada 1. ceturksnī reālā darba samaksa pieauga par 9 %, salīdzinot ar iepriekšēja gada atbilstošo periodu. Pirktspējas uzlabošanās būtiski ietekmēja arī privāto pensiju fondu plānu dalībnieku iemaksu apjomu, gada laikā tam pieaugot par 15 %.

 

Ieguldījumu fondi un alternatīvie ieguldījumu fondi

2023. gadā notika būtiskas strukturālas izmaiņas Latvijā reģistrēto pārvedamo vērtspapīru kopējo ieguldījumu uzņēmumu (PVKIU) pārvaldīšanā. Darbību izbeidzot 2 ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām, 7 PVKIU tika pievienoti pie esošajiem, bet 2 tika likvidēti.

PVKIU neto aktīvu samazinājumu par 13 % ietekmēja 2023. gadā notikušās strukturālās izmaiņas. Savukārt to PVKIU, kas turpināja savu darbību arī 2023. gadā, neto aktīvi pieauga par 32 %, ko ietekmēja gan PVKIU apvienošana, gan darījumi ar ieguldījumu daļām un pozitīvs ieguldījumu rezultāts. Savukārt alternatīvo ieguldījumu fondu (AIF) neto aktīvu pieaugumu galvenokārt veicināja darījumi ar ieguldījumu daļām – gan dibinot jaunus alternatīvo ieguldījumu fondus, gan piesaistot jaunus ieguldītājus un veicot jaunus ieguldījumus.

Augstāka ienesīguma meklējumos PVKIU visvairāk iegulda valstīs ārpus Eiropas ekonomiskas zonas, savukārt AIF visvairāk iegulda Latvijā. Instrumentu veidu dalījumā PVKIU lielākoties iegulda parāda vērtspapīros, savukārt AIF lielākoties ieguldīja vērtspapīros ar nefiksēto ienākumu, kas pamatā ir regulētā tirgū neiekļautu uzņēmumu kapitāldaļas.

Ieguldījumu un alternatīvo ieguldījumu fondu darbība 2023. gadāPDF

 

 

Ieguldījumu brokeru sabiedrības

Latvijas ieguldījumu brokeru sabiedrības 2023. gadā strādāja ar 840 tūkstošu eiro peļņu, segmenta kapitāla atdeves rādītājs ROE pērn bija 8.9 %, liecina Latvijas Bankas apkopotie dati.

2023. gada beigās Latvijā bija deviņas ieguldījumu brokeru sabiedrības, to kopējais bilances aktīvu apmērs gada beigās sasniedza 14.6 miljonus eiro, kas ir par trešdaļu vairāk nekā 2022. gada beigās.

Ieguldījumu brokeru sabiedrību klientu iegādāto finanšu instrumentu apjoms pēc nominālvērtības 2023. gadā veidoja piecus miljardus eiro, veikto darījumu skaits pērn sasniedza 22.2 miljonus.

Latvijas ieguldījumu brokeru sabiedrību sektora pašu kapitāla rādītājs 2023. gada beigās sasniedza 185.5 %, likviditātes rādītājs – 440.9 %.

Ieguldījumu brokeru sabiedrību darbības rādītāji 2023. gadāPDF

 

Maksājumu iestādes un elektroniskās naudas iestādes

Kopumā Latvijā maksājumu un e-naudas sektora rādītāji ir ar pozitīvu izaugsmes tendenci: maksājumu apmēri eiro izteiksmē būtiski pieauga 2022. gadā un ir stabili 2023. gadā, kā arī pieaug ar elektronisko naudu veikto maksājumu apmērs eiro, kas ir saistīts arī ar jaunu pakalpojumu ienākšanu tirgū un pieejamību klientiem.

Sektors pilnībā izpilda prasības par klientu līdzekļu seguma nodrošināšanu 100 % apmērā (pat nedaudz pārsniedz – 2023. gada beigās klientu līdzekļu segums ir 104 %), kas ir viens no būtiskajiem uzraudzības un klientu aizsardzības stūrakmeņiem. Būtiskas izmaiņas klientu līdzekļu seguma aizsardzības mehānismos bija 2023. gadā, kad maksājumu iestāde Latvijas Pasts VAS izvietoja daļu klientu līdzekļu zema riska, likvīdos vērtspapīros saskaņā ar Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma prasībām.

Darbības rentabilitāte maksājumu un e-naudas sektorā ir atkarīga no ārējiem apstākļiem – izmaksām, pakalpojumu lietošanas paradumiem un klientu vajadzībām. 2023. gadā ir pārtraukta iepriekš vērojamā bruto ieņēmumu apmēra lejupejošā tendence – sektora kopējie bruto ieņēmumi pērn pieauga par 21.6 %.

2023. gadā Latvijas Banka izsniedza jaunas licences maksājumu un e-naudas iestāžu segmentā: SIA "JOOL PAY" izsniegta licence maksājumu iestādes darbībai, savukārt SIA "xpate" izsniegta licence elektroniskās naudas iestādes darbībai.

 

Krājaizdevu sabiedrības

2023. gada beigās Latvijā darbojās 29 kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības (KKS), kas pārvaldīja aktīvus 28.9 miljonu eiro apmērā. Gada laikā KKS segments mēreni sašaurinājies: kopējais aktīvu apmērs samazinājies par 5.5 %, tirgus dalībnieku skaits sarucis par vienu, bet to biedru skaits samazinājies par 3.1 % līdz 14 599 biedriem.

KKS segmentā vērojama augsta koncentrācija: trīs lielākie tirgus dalībnieki ieņem virs 80 % tirgus, seši lielākie – virs 90 %.

Segments galvenokārt strādā ar mājsaimniecībām – uz tām attiecas 99 % KKS izsniegto kredītu un 87% piesaistīto noguldījumu.

Izsniegto kredītu portfelis 2023. gadā bija 24.7 miljoni eiro. Nedrošo parādu īpatsvars gada laikā samazinājās, bet kredītu kvalitāte joprojām prasa piesardzību pārstrukturēto aizņēmumu apmēra pieauguma dēļ. Tomēr uzkrājumu nedrošiem kredītiem apmērs, izņemot divus tirgus dalībniekus, ir pietiekošs.

Savukārt piesaistīto noguldījumu apmērs gada beigās bija 19.5 miljoni eiro.

Kopumā KKS segments strādāja pērn ar zaudējumiem 35.4 tūkstošu eiro apmērā, tomēr bez viena būtiskā tirgus dalībnieka būtu peļņa 130.0 tūkst. eiro apmērā. Vidēja kapitalizācija segmentam bija visaugstākā kopš 2014. gada – 24.3 %.

Latvijas KKS darbības rādītāji 2023. gadāPDF

 

Kapitāla tirgus

Latvijas kapitāla tirgū 2024. gada 1. pusgadā tirdzniecībai bija iekļauti 20 regulētā tirgus emitentu vērtspapīri, bet alternatīvajā tirgū – 20 emitentu vērtspapīri.

Kopējais regulētā tirgus kapitalizācijas apmērs šā gada sešos mēnešos bija 1.86 miljardi eiro, bet apgrozījums 13.1 miljons eiro, kas ir par 62.1 % vairāk nekā 2023. gada 1. pusgadā. Savukārt kopējā alternatīvā tirgus kapitalizācija šā gada sešos mēnešos sasniedza 394.0 miljonus eiro, bet apgrozījums 29.1 miljonu eiro, kas bija 3.2 reizes vairāk, salīdzinot ar 2023. gada 1. pusgadu.

Kā liecina Latvijas Bankas apkopotie dati, akciju darījumi 2024. gada 1. pusgadā pārsvarā veikti regulētajā tirgū – 79 % darījumu jeb 23.7 tūkstoši, bet alternatīvajā tirgū – 21 % darījumu jeb 6.5 tūkstoši. Savukārt obligāciju darījumu skaits regulētajā tirgū bija 0.9 tūkstoši, bet alternatīvajā tirgū – 1.1 tūkstotis.

Latvijas kapitāla tirgu raksturojošie rādītāji 1. pusgadāPDF
Uzraudzība