Publicēts: 16.03.2023.

Latvijas Banka, pamatojoties uz Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu anulēt Baltic International Bank SE licenci, ir sagatavojusi pieteikumu tiesai par Baltic International Bank SE likvidācijas procesa uzsākšanu.

Pieteikums trešdien, 15. martā, tika iesniegts Ekonomisko lietu tiesā, vienlaikus lūdzot tiesu lemt par bankas likvidatora, zvērināta advokāta Olava Cera, iecelšanu. Lēmumu par likvidācijas pieteikuma iesniegšanu un likvidatora amata kandidāta apstiprināšanu ieteikšanai tiesai pieņem Latvijas Bankas uzraudzības komiteja.

Iepriekš vēstīts, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) 2022. gada 12. decembrī atzina Baltic International Bank SE par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai, iespējams, nonāks finanšu grūtībās (angļu valodā – failing or likely to fail), un lēma neveikt Baltic International Bank SE noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai.

Rūpējoties par Latvijas finanšu sektora stabilitāti un bankas klientu interešu aizsardzību, FKTK padome 2022. gada 12. decembrī ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu Baltic International Bank SE, savukārt ECB 2023. gada 10. martā pieņēma lēmumu anulēt Baltic International Bank SE licenci. Lēmums stājās spēkā 11. martā. Savukārt šādā situācijā atbilstoši Kredītiestāžu likuma 129. panta pirmajai daļai Latvijas Bankai ir pamats vērsties tiesā ar bankas likvidācijas pieteikumu un likvidatora iecelšanu.

Atbilstoši Kredītiestāžu likumam par kredītiestādes likvidatoru, atzīstot kredītiestādi par likvidējamu ar tiesas nolēmumu, var būt zvērināti advokāti, zvērināti revidenti vai komercsabiedrības, kuru pamatnodarbošanās veids ir audita pakalpojumi.

Likvidatora amata kandidātu atlasē Latvijas Banka sadarbojas ar Latvijas Zvērinātu advokātu padomi un Latvijas Zvērinātu revidentu asociāciju, kas Latvijas Bankai iesniedz kandidātu sarakstus, balstoties uz profesionālās atbilstības kritērijiem. Latvijas Bankas uzraudzības komiteja vērtē kandidātu piedāvāto redzējumu bankas likvidācijas procesa vadīšanai, līdzšinējo pieredzi un pieejamos resursus, papildus vērtējot izpratni par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu, kā arī no tiesībaizsardzības iestādēm saņemto informāciju.

Olavs Cers kļūs par Baltic International Bank SE likvidatoru, ja viņu amatā apstiprinās tiesa.

Vēršam uzmanību, ka no 2023. gada 1. janvāra FKTK ir integrēta Latvijas Bankā un saskaņā ar Latvijas Bankas likuma pārejas noteikumu 4. punktu Latvijas Banka ir FKTK tiesību un saistību pārņēmēja.

Citi jaunumi

19.02.2025.

Latvijas Bankas prezidents lūdz Saeimu pārvēlēt divus padomes locekļus uz otro termiņu

Šodien Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks iesniedza...
13.02.2025.

Kapitāla tirgus attīstībai visi vajadzīgie soļi joprojām nav sperti

Kapitāla tirgus attīstība ir daļa no ekonomikas izaugsmes stāsta,...
13.02.2025.

Latvijas Banka izstrādājusi vadlīnijas finanšu krāpšanas riska pārvaldībai

Latvijas Banka sadarbībā ar Finanšu nozares asociāciju ir...
12.02.2025.

2025. gada monētu programma

Latvijas Banka 2025. gadā plāno izlaist piecas kolekcijas...
12.02.2025.

Latvijas Banka iepazīstina ar jauno 10 soļu programmu Latvijas kapitāla tirgus attīstībai

Šodien Latvijas kapitāla tirgus forumā "No stratēģiskiem...
12.02.2025.

Latvijas Banka anulē Rūjienas Kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības un Cēsu kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības licences

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja 11. februārī pieņēma lēmumu...
10.02.2025.

Latvijas kapitāla tirgus forums pulcēs ekspertus, investorus un uzņēmumu pārstāvjus

Trešdien, 12. februārī, notiks Latvijas kapitāla tirgus...
06.02.2025.

Saeima ievēlē Mārtiņu Kazāku Latvijas Bankas prezidenta amatā

Šodien, 2025. gada 6. februārī, Latvijas Republikas...
06.02.2025.

Latvijas Banka aicina partnerus pieteikt pasākumus "Finanšu pratības nedēļai 2025"

No 17. līdz 23. martam Latvijā notiks tradicionālā "Finanšu...
31.01.2025.

ECB izvēlas nākotnes euro banknošu motīvus

Īsumā ECB atlasījusi motīvus, kuru pamatā ir divas...
30.01.2025.

Latvijas Banka aicina kredītņēmējus izvērtēt iespējas pārkreditēt hipotekāros kredītus un nepārmaksāt

2024. gadā stājās spēkā grozījumi virknē normatīvo aktu,...
29.01.2025.

Krājaizdevu sabiedrību segmentā vēlama pakāpeniski virzīta attīstība

Šodien Latvijas Banka iepazīstināja Saeimas Budžeta un finanšu...