Publicēts: 29.11.2021.

Pirmdien, 13. decembrī, plkst. 14.00–16.00 Latvijas Bankas tīmekļvietnē makroekonomika.lv tiešsaistē notiks Ekspertu saruna "Aplokšņu algu ēna pandēmijā krīt divreiz".

"Aplokšņu algas" ir viens no nozīmīgākajiem pelēkās ekonomikas elementiem, kas negatīvi ietekmē tautsaimniecību dažādos veidos, t.sk. bremzē kredītu pieejamību uzņēmumiem un to darbiniekiem, tādējādi liedzot uzņēmumiem straujāk attīstīties un iedzīvotājiem uzlabot savus dzīves apstākļus. Turklāt Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze izgaismojusi vēl vienu problēmu, ko rada "aplokšņu algas" – tās liedz sniegt tēmētu valsts atbalstu visiem krīzes skartajiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Latvijas Bankas analīze par "aplokšņu algām" Latvijas uzņēmumu un darbinieku grupu dalījumā rāda arī, ka vairākums to saņēmēju ir cilvēki ar zemiem ienākumiem, proti, tie, kuriem atbalsts krīzes laikā ir vissvarīgākais.

Ekspertu sarunu ievadīs Latvijas Bankas ekonomists Dr.oec. Konstantīns Beņkovskis un pētījumu centra BICEPS pētniece Dr.oec. Anna Zasova ar ieskatu, kur koncentrējas "aplokšņu algas" un kāds ir to īpatsvars Latvijā izmaksātajā atalgojumā pandēmijas priekšvakarā 2016.–2018. gadā. Šāda analīze, kurā izmantoti anonimizēti darbinieku darba samaksas mikrodati no Valsts ieņēmumu dienesta (VID), tiks prezentēta pirmo reizi, tādējādi papildinot ēnu ekonomikas pētniecības kopainu Latvijā.

Pēc tam sarunā iesaistīsies Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Dr.oec. Arnis Sauka, kurš ilgstoši pētījis ar ēnu ekonomiku saistītos jautājumus. Viņš centīsies rast atbildi uz jautājumiem "Vai pandēmijas laikā saimniekošana "ēnā" pieaugusi, samazinājusies? Un kur?"

Sarunu turpinās VID vadītāja Mg.oec. un prof.mg.MBA Ieva Jaunzeme – par pandēmijas laikā valsts sniegto tēmēto atbalstu iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kas bijis pieejams sasaistē ar nomaksāto nodokļu apjomu. Vai izdevies sniegt atbalstu visiem, kam tas bija nepieciešams? Nebrīnīsimies, ja viņas veiktā inventarizācija atgādinās: "Tev būs maksāt nodokļus, ja gribi no valsts saņemt atspaidu krīzē."

Uzņēmējus diskusijā pārstāvēs Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents D.M.soc. Aigars Rostovskis – par šķēršļiem, kas daļai uzņēmēju neļauj pamest slapstīšanos "ēnā" un sien pie atalgojuma sistēmas "aploksnēs". Un vai pandēmija spiež un palīdz iziet no ēnas vai tieši otrādi? Skaidrs, ka tā "zāģē" godīgam spēlētājam, ja konkurenti šmaucas. Bet cik tas rikošetā trāpa uzņēmējam pašam, jo "nelegālis" netiek pie kredītiem un neaug – nepelna vairāk?

Sarunu vadīs Latvijas Bankas Komunikācijas pārvaldes vadītājs Ivars Svilāns.

Latvijas Bankas ekonomistu Konstantīna Beņkovska un Kārļa Vilerta rakstā "Ēnu piecdesmit nokrāsas jeb – kur slēpjas aplokšņu algas?" var iepazīties ar Latvijas Bankas veikto novērtējumu ēnu ekonomikas redzamākajai daļai – aplokšņu algām, kas liecina:

  • Kopējais aplokšņu algu maksājumu apjoms bija ap 12% no oficiālās neto algas 2018. gadā, izslēdzot valsts un finanšu sektoru;
  • Taču šis skaitlis pilnībā neraksturo problēmu un atspoguļo tikai "vidējo temperatūru slimnīcā";
  • Dziļāk analizējot, kurās sabiedrības daļās aplokšņu maksājumi ir izplatītākie, tika secināts, ka aplokšņu algas mazajos uzņēmumos ir sastopamas daudz biežāk nekā citviet;
  • Līdz divām trešdaļām no darbiniekiem, kas strādā mazajos uzņēmumos (uzņēmumi ar darbinieku skaitu zem 20), saņem ne tikai oficiālo algu, bet arī neoficiālo piemaksu;
  • Vidēja izmēra uzņēmumos šis īpatsvars ir zem vienas trešdaļas, bet lielajos – tikai par 8% darbinieku pastāv liecības par aplokšņu algām;
  • Mazajos uzņēmumos aplokšņu maksājumi veido aptuveni 21% no oficiālās algas, proti, uz katru oficiālās algas "piecīti" viens eiro tiek saņemt aploksnē;
  • Tāpat secināts, ka aplokšņu alga vairāk izplatīta starp mazo algu saņēmējiem;
  • Par aplokšņu algu saņēmēju skaitu svarīgāks rādītājs ir aploksnes apjoms – zemāko ienākumu saņēmējiem aploksne veido aptuveni 32% no oficiālās algas, kamēr salīdzinoši augstu ienākumu saņēmējiem šis rādītājs ir ap 6%;
  • Ja darbinieks oficiāli saņem minimālo algu (vai nedaudz virs tās), tad aptuveni 70% gadījumu tam seko arī neoficiāls aplokšņu maksājums.

Tiešraides laikā būs iespējams uzdot jautājumus ekspertiem – "sli.do", kods #Aploksnes.

Lai piedalītos ekspertu sarunas tiešsaistē, nav nepieciešama iepriekšēja reģistrācija.

Ieskats iepriekšējās Ekspertu sarunās par dažādiem Latvijas tautsaimniecībai būtiskiem jautājumiem – https://www.makroekonomika.lv/ekspertu-sarunas.

Citi jaunumi

15.11.2024.

Latvijas Banka brīdina par LIVONIA piedāvātajiem finanšu pakalpojumiem

Latvijas Banka brīdina par LIVONIA (tīmekļvietnēs:...
14.11.2024.

Finanšu starpniecība un klimata pārmaiņas eirozonas ražošanas un investīciju tīkla modelī

Pētījums 6/2024
13.11.2024.

Valdības parāda atmaksas termiņa ietekme uz fiskālo ilgtspēju

Pētījums 5/2024
13.11.2024.

Latvijas Banka izlaidīs 2 eiro piemiņas monētu "Puzuris"

Ceturtdien, 21. novembrī, Latvijas Banka izlaidīs 2 eiro...
12.11.2024.

Par Latvijas Bankas darbu svētku laikā

Saistībā ar Latvijas Republikas proklamēšanas dienu 18. novembrī...
11.11.2024.

Latvijas Banka izsniedz licenci Boku Securities SIA

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja izsniegusi licenci Boku...
04.11.2024.

Papildinātas vadlīnijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanai un sankciju riska pārvaldīšanai

Latvijas Banka ir pilnveidojusi vadlīnijas noziedzīgi iegūtu...
01.11.2024.

Saruna ar Latvijas Bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku TV24 raidījumā "Nedēļa. Post Scriptum"

Sarunā skartas tādas tēmas kā gaidāmā monetārā politika,...
01.11.2024.

Digitālais euro – ko jūs no tā iegūsiet?

Pjēro Čipollone Euro ieviešana pirms 25 gadiem pārveidoja...
24.10.2024.

Latvijas Banka anulē Veselavas kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības licenci

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja 23. oktobrī pieņēma lēmumu...
23.10.2024.

Šī gada Latvijas FinTech foruma fokusā – sektora attīstība Latvijā un būtiskākās nozares tendences pasaulē

Šoruden, 5. novembrī, Rīgā jau trešo reizi notiks Latvijas...
22.10.2024.

Latvijas Banka un Aizsardzības ministrija aicina uz tiešsaistes semināru par kiberdrošību finanšu nozarē

Latvijas Banka sadarbībā ar Aizsardzības ministriju 30. oktobrī...