Skaidrojums par hipotēku un apgrūtinājumu dzēšanu likvidēto banku klientiem, kuri savulaik ir saņēmuši aizdevumu bankā, aizdevumu ir atmaksājuši, bet nekustamais īpašums vai reģistrējama kustama manta, piemēram, automobilis, joprojām palicis apgrūtināts ar hipotēku, ķīlu un atsavināšanas aizliegumu (turpmāk visi kopā – apgrūtinājums) likvidētās kredītiestādes labā.
Latvijas Banka vērš uzmanību, ka tad, ja likvidēta kredītiestāde vairs nepastāv, nav nevienas personas, kas varētu dot kredītiestādes piekrišanu apgrūtinājuma dzēšanai zemesgrāmatā vai citā publiskajā reģistrā. Likvidētai kredītiestādei nav arī tiesību un saistību pārņēmēja vai pārstāvja, kurš varētu tās vārdā veikt kādas darbības apgrūtinājuma noņemšanai.
Kā rīkoties likvidētas kredītiestādes klientam
Likvidētas kredītiestādes klientam nepieciešams vērsties vispārējās jurisdikcijas tiesā, lai dzēstu šādu apgrūtinājumu personai – apgrūtinātā nekustamā īpašuma vai kustamas mantas īpašniekam (vai tās mantiniekiem) – pašai jāvēršas vispārējās jurisdikcijas tiesā Civilprocesa likuma 38. nodaļā noteiktajā kārtībā ar pieteikumu par tiesību dzēšanu uzaicinājuma kārtībā.
Minētajā Civilprocesa likuma nodaļā ir noteikts, kā noris tiesību dzēšana uzaicinājuma kārtībā. Tas ļauj tiesai pēc personas pieteikuma un tam pievienotajiem pierādījumiem konstatēt faktu, ka persona, kuras labā nostiprināts apgrūtinājums vairs nepastāv un, ja neviena persona uzaicinājumā noteiktajā termiņā savas tiesības un iebildumus nav pieteikusi, lemt par apgrūtinājuma dzēšanas pamatotību.
Latvijas Banka norāda, ka šāda veida tiesvedībās nav pamata Latvijas Bankas atzīšanai par ieinteresēto personu. Izlemjot jautājumu par personas saistību izpildi pret likvidēto kredītiestādi, netiek skartas tādas tiesiskās intereses, ko, pildot ar likumu noteiktos uzdevumus, aizsargā Latvijas Banka. Šāda veida lietās Latvijas Bankai arī nav tiešas mantiskas vai citāda rakstura tiesiskās intereses, uz kā pamata tā būtu atzīstama par ieinteresēto personu.
Kredītu reģistrā iekļautās ziņas
Kā papildu informācija tiesai par saistību izpildes faktu bez personas rīcībā esošiem dokumentiem, kas pierāda izsniegtā aizdevuma atmaksu, var kalpot Kredītu reģistrā iekļautās ziņas.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka saskaņā ar Kredītu reģistra likuma 6. pantu Kredītu reģistrā iekļautajām ziņām ir informatīvs raksturs un tās nepierāda klienta un klienta galvinieka saistību un to pārkāpumu esamību vai neesamību, tāpēc Kredītu reģistrā iekļauto ziņu izmantošana par pierādījumu ir ierobežota.
Šis ir Latvijas Bankas sagatavots skaidrojošs materiāls. Latvijas Banka nesniedz juridiskas konsultācijas civiltiesību jautājumos.
Lai iegūtu plašāku un precīzāku informāciju un rastu katras konkrētās situācijas risinājumu, aicinām vērsties pēc juridiskās palīdzības pie civiltiesību jomā praktizējošiem juristiem vai zvērinātiem advokātiem.